Uta listopad

loga na www miedzy banery

1150x300 Mercedes

loga na www miedzy banerybp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

Prometeon luty

Oleje Klimowicz banner

loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Oleje Klimowicz banner 2

Spory rynek małych maszyn

Pod względem rozmiarów sprzedaży nie dorównują ani ładowarkom, ani koparko-ładowarkom, ani nawet swym większym „siostrom”, koparkom.

 

Pomimo tego, minikoparki mają od lat wierną klientelę, zarówno z sektora budowlanego, jak i rolniczego czy branży komunalnej. Te małe maszyny stosowane są m.in. do prowadzenia prac związanych z budową sieci instalacyjnych, to właśnie tam sprawdzają się ich walory, zwrotność, szybkość działania, jak również możliwość wykonywania głębokich wykopów o niewielkiej szerokości.

Na polskim rynku minikoparek operują praktycznie wszyscy markowi dostawcy. Nawet jeśli sprzedaż minikoparek w pewnych okresach maleje, wzrasta wówczas ich wynajem. Dla tych, którzy decydują się na zakup ważnym czynnikiem jest już nie tylko cena maszyny, ale też łatwość serwisowania… Istotne są też kwestie związane z przewozem maszyn z jednego miejsca na drugie.

 

Lista cech głównych

Konstruktorzy Komatsu, które początkiem br. pokazało maszynę PC55MR-5, podkreślają że każdy z modeli serii MR-5 (są też: PC30MR-5. PC35MR-5 oraz PC45MR-5) ma kompaktową budowę, mały promień obrotu nadwozia oraz obrotowy wysięgnik, dzięki czemu nadają się do pracy na ograniczonej przestrzeni, szczególnie przy wykonywaniu wykopów blisko budynków. W napędzie PC55MR-5 zastosowano silnik o poj. 2,2 l o mocy 40 KM, oszczędniejszy od jednostki stosowanej u poprzednika (MR-3) o ok. 5 proc. Komatsu jako pierwszy producent zastosowało w minikoparkach elektroniczną kontrolę nad hydrauliką, co ułatwia operowanie maszyną, obniża zużycia paliwa, zwiększa precyzję oraz bezpieczeństwo pracy. Operator ma możliwość ustawienia i późniejszego wyboru pożądanych przez siebie trybów pracy. 

Nowością są też minikoparki Case CX57C i CX60C Silnik posiada funkcję ESL, która stanowi zabezpieczenie antykradzieżowe, a automatyczny wyłącznik silnika  zadziała w momencie wystąpienia dłuższego przestoju.

DX10Z to z kolei, wprowadzona w tym roku kompaktowa koparka o 1,2-tonowej masie operacyjnej, najmniejsza w ofercie Doosan. Dzięki możliwości zmiany rozstawu gąsienic, mieści się nawet w najwęższych przestrzeniach, jej szerokość może sięgać zaledwie ok. 70 cm. Składana rama TOPS umożliwia zmniejszenie całkowitego rozmiaru maszyny w kilka sekund. Dzięki systemowi Zero Tail Swing, Doosan DX10Z pozwala na pracę przy ścianach oraz w bardzo ograniczonych przestrzeniach.

Zdecydowanie większa (masa operacyjna 4,76 t) jest minikoparka Bobcat E45.   Dzięki systemowi Zero Tail Swing, znanemu z mniejszych konstrukcji, tył koparki nie wychodzi poza jej obrys co pozwala na komfortową pracę w ciasnych przestrzeniach. Pomimo kompaktowych rozmiarów, maksymalna głębokość kopania na standardowym wysięgniku wynosi 3,3 m, możliwe jest również zainstalowanie długiego wysięgnika, który zwiększa ten parametr do 3,6 m. W ramach wyposażenia opcjonalnego do E45 można zainstalować stalowe gąsienice, pochylony lemiesz itp.

O ok. tonę większy ciężar roboczy od poprzednika ma minikoparka Hyundai R55-9A, napędzana 65-konnym Dieslem.  

Konstruktorzy CAT 404E2 podkreślają, że wydajność maszyny wynika z precyzyjnego układu hydraulicznego, który wyposażono w funkcję wykrywania obciążenia i podziału wydatku. Funkcja Power on Demand ma zapewniać optymalną wydajność, system zmniejsza zużycie paliwa poprzez automatyczne generowanie odpowiedniej mocy silnika. Panel sterowania COMPASS stanowi wyposażenie standardowe i umożliwia operatorowi regulację przepływu w układzie hydrauliki dodatkowej, by uzyskać optymalną wydajność osprzętu roboczego, uruchomienie trybu pracy na biegu jałowym lub trybu ekonomicznego (uruchamiane dotknięciem przycisku). Układ kontroli nachylenia będący częścią monitora COMPASS dostarcza danych z czujników nachylenia, aby wspomóc profilowanie terenu i prace wykopowe. Ma to wpływ na dokładność i wydajność prac na placu budowy.

 

Wygodnie i komfortowo

Użytkownikom współczesnych maszyn, w tym minikoparek nie wystarczają już odpowiednie parametry techniczne, do kluczowych kryteriów decydujących o wyborze tego, a nie innego modelu należy łatwość i komfort obsługi. W przypadku maszyny Terex TC 16-2 walorem z zakresu komfortu eksploatacji jest m.in. fakt, że kabina posiadają drzwi z obu stron. Wizytówką maszyn Komatsu MR-5 jest z kolei relatywnie duża kabina. - Wnętrze utrzymano w konwencji innych maszyn naszej marki, każdy operator, który pracował już na maszynach tego producenta, nie będzie mieć problemu z przystosowaniem się do nowego wnętrza. Operator ma do swojej dyspozycji 3,5-calowy monitor LCD przekazujący wszystkie informacje na temat parametrów roboczych maszyny – usłyszeliśmy od sprzedawców Komatsu. Sterowanie ułatwia dźwignia sterowania wchodząca w skład zabezpieczenia nazwanego Neutral Detection System.

Kwestie wygody i bezpieczeństwa dominowały też w konstruowaniu Case CX57C i CX60C. W kabinie zagościł ekran cyfrowy wyświetlający informacje na temat parametrów pracy maszyny. Dodatkowo maszyny korzystają z systemu Quick Coupler, ułatwiającego wymianę osprzętu. Interesującym rozwiązaniem jest automatyczne opuszczanie ramienia po wyłączeniu silnika, co poprawia bezpieczeństwo operatora. Dla zwiększenia pola widzenia seryjnie montowana jest kamera wsteczna. Standardowo Case wyposaża maszyny w automatyczny wyłącznik silnika, który zadziała w momencie wystąpienia dłuższego przestoju.

Konstruktorzy maszyny Doosan DX10Z podkreślają m.in. możliwość rozszerzania podwozia do 110 cm (większa stabilność pracy), a także to, że operator miniaturowej maszyny ma w istocie wyjątkowo dużo miejsca na nogi. Pracę ułatwiają dżojstiki, które można dostosować do własnych preferencji.

Na podobne walory z zakresu komfortu zwracają uwagę sprzedawcy minikoparki Volvo ECR25D. Ich zdaniem, to nowoczesna stylizacja i konstrukcja maja zapewniać znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń. Istotna jest prostota obsługi, dbanie o koparkę nie powinno być skomplikowane, więc wbudowano szereg funkcji serwisowych. Innowacyjne technologie, w tym opatentowany przez Volvo filtr oleju hydraulicznego i zgrupowane punkty serwisowe zaprojektowane po to, by optymalizować czasu pracy, a w konsekwencji obniżyć koszty eksploatacji.   

KRÓTKIE CHARAKTERYSTYKI POPULARNYCH MINIKOPAREK

BOBCAT

Bobcat E45 o masie operacyjnej 4,76 t (w wersji z ogrzewaną kabiną) to potężne narzędzie o kompaktowych rozmiarach. Dzięki zastosowaniu systemu Zero Tail Swing znanego z mniejszych konstrukcji, tył koparki nie wychodzi poza jej obrys co pozwala na komfortową pracę w ciasnych przestrzeniach. Maksymalna głębokość kopania na standardowym wysięgniku wynosi 3,3m, możliwe jest również zainstalowanie długiego wysięgnika, pozwalającego kopać na głębokość do 3,6 m.   Bogate wyposażenie dodatkowe pozwala w pełni dostosować E45 do indywidualnych potrzeb – możliwe jest zainstalowanie m.in. stalowych gąsienic, pochylonego lemiesza, wyświetlacza deluxe czy szybkozłączy hydraulicznych pozwalających na szybką wymianę osprzętu.

 

CASE

Rodzinę minikoparek serii CX otwierają wersje  Case CX17C i CX18C. Dzięki kompaktowej budowie i wydajnej hydraulice sprawdzą się przy wykonywaniu wykopów pod instalacje, także w bliskim sąsiedztwie ścian i innych przeszkód. CX17C wyróżnia się tym, że tył nie zachodzi za obrys podczas obrotu (Zero Tail Swing), co poprawia komfort pracy i zwiększa uniwersalność maszyny. W grupie minikoparek średnich są CX26C i CX37C (masa 2,6 i 3,7 t). CX57C i CX60C to najwięksi przedstawiciele tej serii. Case zwraca uwagę m.in. na komfort pracy operatora, wyróżniając dobre wyciszenie kabiny i zawieszenie chroniące przed przenoszeniem wibracji na stanowisko pracy operatora. Maszyny wyposażono w 5,7-calowy wyświetlacz dotykowy. W kabinie znalazły się też: porty USB i AUX, czytnik kart SD czy gniazdo 12V.

 

CAT

Minikoparka hydrauliczna Cat 304E2 CR cechuje się dużą wydajnością pracy, trwałością i wszechstronnością przy niewielkich wymiarach, dzięki czemu nadaje się do różnorodnych zastosowań. Silnik wysokoprężny C2.4 spełnia wymagania norm EPA Tier 4 Final (Ameryka Północna), Stage IIIB (UE) i Tier 4 Interim (dla wszystkich pozostałych regionów). Zastosowano dwa wybierane automatycznie przełożenia do jazdy. Szeroka gama osprzętu roboczego Cat Work Tools sprawia, że minikoparka Cat jest wszechstronną maszyną, zdolną spełnić wymagania każdego miejsca pracy. Maksymalny kąt obrotu łyżki przekraczający 200 st. umożliwia lepsze utrzymywanie materiału podczas ładowania go na ciężarówkę i łatwiejsze kopanie płaskich ścian bez konieczności zmiany ustawienia maszyny.

 

DOOSAN

Doosan DX10Z to wprowadzona w tym roku kompaktowa koparka o masie operacyjnej 1,2 t. Dzięki możliwości zmiany rozstawu gąsienic, minikoparka mieści się nawet w najwęższych przestrzeniach. Składana rama TOPS o unikatowej konstrukcji pozwala na zmniejszenie całkowitego rozmiaru maszyny w kilka sekund. Dzięki systemowi Zero Tail Swing, Doosan DX10Z pozwala na pracę przy ścianach oraz w bardzo ograniczonych przestrzeniach. Podwozie może być rozszerzone aż do 110 cm w celu zapewnienia większej stabilności pracy. Operator minikoparki posiada relatywnie dużo miejsca na nogi. Obsługę ułatwia zastosowanie dżojstików, które można dostosować do własnych preferencji, dzięki czemu DX10Z może pracować z większą dokładnością.

 

HYUNDAI

Hyundai A55-9A to minikoparka o ciężarze roboczym 5,65 t, napędzana silnikiem wysokoprężnym o mocy maksymalnej 65 KM. Minimalna poj. łyżki to  
0,07 m sześc. a maksymalna 0,18 m sześc. W układzie jezdnym minikoparki zastosowano stalowe gąsienice, alternatywnie stosować można gumowe nakładki.  Producent zwraca uwagę na przeprojektowany układ hydrauliczny, pozwalający optymalnie dostosować moc do występujących aktualnie potrzeb, co zwiększa wydajność maszyny. Zwracają uwagę także cieńsze niż w maszynach wcześniejszych generacji słupki w kabinie, co wpływa na poprawę widoczności. W konstrukcji zastosowano stal o dużej wytrzymałości. Ten model może występować także w wersji na kołach.

 

KOMATSU

         PC55MR-5 napędzana jest 2,2-litrowym, 40-konnym Dieslem. Ważąca nieco ponad 5 t maszyna kopie na głębokość ponad 4 m (poj. łyżki 0,055-0,18 m sześc.). To jedna z czterech maszyn nowej serii MR-5, na którą składają się (PC30MR-5. PC35MR-5, PC45MR-5 i PC55MR-5). W dwóch mniejszych maszynach do napędu służy jednostka o poj.1,64 l i mocy 24,4 KM. W standardzie producent montuje m.in. system automatycznego wyłączania jednostki w momencie przerwy w pracy. Minikoparki objęto piątą generacją systemu KOMTRAX, gwarantującego łączność z maszyną z dowolnego miejsca na świecie, obserwowanie parametrów pracy i natychmiastowe reagowanie na zgłaszane usterki. Wizytówką serii minikoparek ma być bardzo wygodna i funkcjonalna kabina. Operator ma do dyspozycji m.in. 3,5-calowy monitor LCD.

 

SCHAEFF

Schaeff ( dawniej TEREX), producent maszyny TC16 zwraca uwagę na dwie pary drzwi, relatywnie dużą średnicę siłowników na ramieniu koparkowym, na dwudrożną instalację hydrauliczną na tym ramieniu (do zasilania narzędzi hydraulicznych) oraz na hydraulicznie rozsuwane gąsienice. Siłownik główny umieszczono na górze ramienia koparkowego (mniejsze ryzyko uszkodzenia), a specjalny system ułatwia kopanie przy ścianach i odkopywanie fundamentów. Zastosowano dżojstiki do sterowania hydrauliką. Łyżki koparkowe mogą mieć szerokość od 220 mm do 600 mm, stosować można skarpówki, wiertnice, młoty wyburzeniowe. Moc silnika to 14 KM, a minikoparka wazy 1,65 t. Zasięg ramienia to niemal 4 m.

 

VOLVO

Minikoparkę ECR25D zaprojektowano z myślą o mobilności i wydajności. Maszynę wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań zaprojektowanych w celu zapewnienia łatwego transportu (zintegrowany system transportu łyżek). Ta mocna koparka o małym promieniu zataczania może poszczycić się dużym udźwigiem oraz siłami odspajania i zrywania. Duże przeszklenia kabiny zapewniają odpowiednią  widoczność we wszystkich kierunkach. Regularną konserwację ułatwia wbudowanie szeregu  funkcji serwisowych. Innowacyjne technologie, w tym opatentowany przez Volvo filtr oleju hydraulicznego i zgrupowane punkty serwisowe zaprojektowane w celu optymalizacji czasu pracy, pozwalają zmniejszyć całkowity koszt eksploatacji. 

T&M nr 10/2017

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE