Są do jeżdżenia i do oglądania

W lipcowy weekend (16-18.07.2021) Polska Nowa Wieś pod Opolem znowu przeżyła najazd ciężarówek tuningowanych.

Coroczne święto kierowców ciężkich pojazdów, w ubiegłym sezonie w mniejszej skali z powodu pandemii, znowu przyciągnęło wielotysięczne tłumy na lotnisko Aeroklubu Opolskiego.

Na 17. Międzynarodowy Zlot Pojazdów Tuningowanych MASTER TRUCK SHOW 2021 przyjechały najpiękniejsze „trucki” z Niemiec, Szwecji, Holandii, Czech i przede wszystkim z Polski. Na zlot zgłoszono aż 1300 unikalnych pojazdów: stuningowanych, zabytkowych, wyczynowych i militarnych. Po raz kolejny został pobity rekord liczby zwiedzających – przybyło 160 tysięcy gości! Przyciągnęły ich liczne atrakcje, bo MASTER TRUCK SHOW to impreza dla każdego.

Na ten weekend kierowcy zawodowi i fani ciężarówek czekają cały rok – w połowie lipca mają rzadką okazję spotkać się, wymienić doświadczeniami, wspólnie się bawić i cieszyć oczy wyjątkowymi pojazdami.

Master Truck Show od lat nazywany jest polskim świętem transportu. Przybywają tu właściciele najpiękniejszych ciężarówek z całej Europy – ludzie, którym nie wystarcza fabryczne wyposażenie pojazdów. Niesamowite malunki, dodatkowe oświetlenie, efektowne chromy i obite skórą wnętrza kabin to nie wszystko, co wyróżnia „show trucki”. Estradowe nagłośnienie, orurowanie szoferek, efektowne dodatki i detale sprawiają, że każda taka ciężarówka zamienia się w klejnot.

W tym roku najwięcej nowości przyjechało z Polski. Nasz kraj zalicza się do liderów tego gatunku sztuki. Przykładem jest firma Repiński, która na każdym MASTER TRUCK SHOW prezentuje nowo stuningowaną ciężarówkę - w tym roku była to biała Scania Convoy. Z roku na rok przybywa także, „uratowanych od zapomnienia”, polskich oldtimerów. Stary, Żuki czy Jelcze pojawiają się coraz liczniej i są po doskonałych zabiegach rekonstrukcyjnych. Grupa starych Jelczy stworzyła nawet własne stoisko na zlocie – strefę Jelczon.

Pasjonatów pojazdów militarnych przyciągała nie tylko możliwość oglądania wozów pancernych czy czołgów, ale także przejażdżka nimi. Fani coraz bardziej popularnej formy motosportu, jaką jest Wrak Race, nie mogli oderwać wzroku od zdezelowanych, starych samochodów, ścigających się po błotnistym torze.

Na stoiskach wystawców oferujących wyposażenie motoryzacyjne można było się zaopatrzyć w najróżniejsze akcesoria oraz wziąć udział w licznych konkursach i zabawach. Centrum zlotu to plac, na którym miało miejsce dużo dynamicznych wydarzeń. Stunt i trial motocyklowy, pokazy ratownictwa, rodzinne konkursy oraz drift. Stałym punktem programu było znane i lubiane „palenie gumy” przez driftującą ciężarówkę firmy MADREX oraz szalone popisy driftującego BMW. Za kierownicą tego ostatniego siedziała Wiktoria „Moto Złośnica” – drobna kobieta, ale doskonale powożąca stadem setek koni, ukrytych pod maską swojego auta.

Nowością tego roku była kurtuazyjna wizyta klubu Gold Wing Polska, czyli fanów wyjątkowych motocykli dla ceniących komfort.

Pod koniec każdego dnia zlotu zwiedzający zmierzali pod scenę, na której królowała muzyka country, rock i dance. Zespoły Colorado Band, Blueberry Hill, DJ Marko oraz Led Zeppelin Revival Myst zapewniały wieczorną atmosferę muzyczną, która współgrała z koncertem świateł ciężarówek, czyli Master Truck Light Show.

 

Rodzynek z Niemiec

Główną nagrodę zlotu, MASTER TRUCK OF THE YEAR 2021 zdobyła Scania S650 z firmy Heinrichs Thermoliner. Pojazd przyjechał z Mönchengladbach w Niemczech. Na co dzień pracuje w zestawie z chłodnią. Modyfikacje zewnętrzne czerwonej Scanii (rocznik  2019) wykonano w Niderlandach, we wnętrzu kabiny - w Niemczech. Za kabiną zamontowano spojlery rodem z „solówki”, odsłaniając w ten sposób kominy. Trzyosiowe podwozie kompletnie obudowano, przednie orurowanie wykonano w trzech kolorach. W kabinie dominuje brązowa skóra. To już utytułowany weteran - w 2020 roku ciągnik zdobył pierwszą nagrodę na szwedzkiej imprezie Göteborg Truck Show, w kategorii ciągników wyprodukowanych od 2015 roku.

 

Polskie premiery

Specjalnie na  Master Truck niektóre przedsiębiorstwa transportowe przygotowują swoje najnowsze ciężarówki tuningowane. Firma Repiński, stały bywalec Master Trucka, tym razem wystawiła efektowy zestaw tuningowanej Scanii R500 z cysterną. Ciągnik został ozdobiony motywami z filmu Konwój. Wykonawcą w technice aerografu był  firmowy lakiernik, Paweł. Wnętrze kabiny zostało obite czarno-czerwoną skórą przez TAP-CAR z Żukowa. Doszło oświetlenie, tablica z napisem Konwój, podświetlana w różnych kolorach, „kangur”.

GOSPED przyciągał wielu zwiedzających nowym projektem - Scania Zielona Perła. Pojazd stuningowano w stylu holenderskim, malując cały perłowym lakierem, zielonym oraz białym. Na zlocie mogliśmy oglądać także Scanię Wiedźmin z tej samej firmy. Okazało się, że taki sam, ale nie ten sam Wiedźmin, którego znaliśmy z poprzednich imprez. Tamten ciągnik po poważnym wypadu został skasowany. Ten sam projekt został odtworzony na kolejnym ciągniku z firmowej floty. Pojazd malował aerografem współpracujący z GOSPEDE-em Łukasz Wiczling.

Matras pokazał sześć ciągników malowanych ręcznie aerografem, wszystkie przez artystę Kubę „Nikifora” z Niki4Design. Najnowszym dziełem aerografisty jest Scania z motywami ze Smerfów. Poza malowaniem dodano orurowanie, dodatkowe oświetlenie, obito skórą wnętrze kabiny.

 

Co krok to ciekawostka

Firma BACA zadziwiała tuningowaną Scanią, a właściwie dźwiękiem wydobywającym się z jej wydechu. Efektowny, tzw. grecki wydech uzyskali firmowi mechanicy. Każdy samochód z firmowej floty ma swój indywidualny dźwięk wydechu.

Wśród wyróżniających się „klejnotów” zlotu była Scania z firmy Palmet-Trans, nagrodzona jako jedno z 30 najlepszych aut podczas poprzedniej edycji zlotu. Pojazd przyjechał po kompleksowym tuningu: wydech, wnętrze, lakier, airbrush. Pomimo wykonywania brudnej i ciężkiej roboty, w ekstremalnych warunkach, pojazd fantastycznie utrzymany, w stanie na wysoki połysk!

Na stoisku Mercedesa, którego gospodarzem był dealer Mercedes-Benz Trucks Polska – firma Grupa Wróbel, można było obejrzeć nowego Actrosa jako pojazd demonstracyjny SmartTruck – nagrodzony w 2019 roku statuetką Master Truck of the Year.

Na gości czekał też duet kierowców samochodów ciężarowych i znanych influencerów – Kate TruckDriverka i Adrian Trucker Packer, czyli SmartTeam, testujący w kolejnym już sezonie możliwości technologiczne nowego Actrosa SmartTrucka. Ambasadorzy SmartTrucka jeżdżą nim po Polsce i spotykają się z kierowcami. Kate i Adrian odpowiadali na liczne pytania, dzielili się z kierowcami swoimi doświadczeniami w zawodzie i prezentowali rozwiązania technologiczne w SmartTrucku. Na stoisku można było m.in. potrenować wspólnie z Adrianem Truckerem Pakerem i zrobić sobie z całym SmartTeamem pamiątkowe zdjęcia polaroidem. Kulminację stanowił konkurs przeciągania ciągnika SmartTruck liną.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Jelcz, którym grupa pasjonatów chce pojechać w sierpniu w Himalaje. Inicjatorem projektu jest Maciej Pietrowicz, podróżnik, założyciel fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników, propagującej złota erę polskiego himalaizmu. W tym roku przypada 50 rocznica pierwszej polskiej wyprawy Jelczem w wysokie góry - w 1971 roku na Noszaq w Afganistanie dotarła ekspedycja prototypowym Jelczem 315.

Firma Sam2 Machnik oddała w ręce gości Renault, które można było dowolnie malować i opisywać flamastrem. Każdy mógł przyozdobić pojazd dowolnym obrazkiem czy napisem.

***

Zwieńczeniem imprezy była, jak zawsze, Gala Finałowa. Jury przyznało łącznie 50 nagród. Swoich wybrańców wskazały również stacje telewizyjne, na których można oglądać program „Na osi”, a policzone kupony do głosowania pozwoliły uhonorować faworytów publiczności.

Relacje z 17 MASTER TRUCK SHOW transmitowały liczne stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe, z Polskim Radiem Kierowców na czele.

Impreza odbyła się pod patronatem Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Ministerstwa Infrastruktury, Marszałka Województwa Opolskiego, Miejskiej i Wojewódzkiej Komendy Policji oraz Wójta gminy Komprachcice. Sponsorem generalnym MASTER TRUCKA był Opoltrans – ogólnopolska hurtownia części do ciężarówek oraz LOTOS.

Organizatorzy zapraszają na kolejny, 18. zlot Master Truck Show w przyszłym roku. (Justyna Szacuń)

Zwycięzcy Master Truck Show 2021

 • NAJCIEKAWSZY DAF ZLOTU MASTER TRUCK 2021
  15 GOSPED DAF „X-MEN”
 • NAJCIEKAWSZY MAN ZLOTU MASTER TRUCK 2021
  768 BSD MAN TGX
 • NAJCIEKAWSZY MERCEDES ZLOTU MASTER TRUCK 2021
  375 GIZEH MB LP 710
 • NAJCIEKAWSZE RENAULT ZLOTU MASTER TRUCK 2021
  677 SAM 2 RENAULT RANGE-T
 • NAJCIEKAWSZA SCANIA ZLOTU
  666 PARS SCANIA „DARK SPIRIT”
 • NAJCIEKAWSZE VOLVO ZLOTU
  23 TOM-TECH VOLVO „WOLNI 2018”
 • NAJLEPSZY POJAZD AMERYKAŃSKI DO 7,5 t
  506 LAPD CHEVROLET CAPRICE
 • NAJLEPSZY POJAZD AMERYKAŃSKI POWYŻEJ 7,5 t
  470 FUNDACJA EWY NAWOROL FREIGHTLINER
 • NAJŁADNIEJSZY WÓZ STRAŻACKI
  497 MORAWIEC MAN 450
 • NAJLEPSZA POMOC DROGOWA
  858 AUTO CZOK MAN
 • NAJŁADNIEJSZY VAN ZLOTU
  32 KÜCHLER MERCEDES-BENZ SPRINTER
 • ARANŻACJA OŚWIETLENIA – WYRÓŻNIENIE
  13 LEX-US SCANIA „BERLIN RULES”
 • ARANŻACJA WNĘTRZA – WYRÓŻNIENIE (PROMISING CLASS)
  149 TOM-TRANS SCANIA R NEXT GEN
 • ARANŻACJA WNĘTRZA – WYRÓŻNIENIE (MASTER CLASS)
  467 T.OSCARSSONS SCANIA R NEXT GEN

NAJŁADNIEJSZE OLDTIMERY:

 • 3 miejsce NAJŁADNIEJSZY OLDTIMER ZLOTU
  289 BLOCH VOLVO F12 VIP
 • 2 miejsce NAJŁADNIEJSZY OLDTIMER ZLOTU
  342 CHANDOHA JELCZ 315
 • 1 miejsce NAJŁADNIEJSZY OLDTIMER ZLOTU
  689 KÜCHLER IFA W50

NAJGŁOŚNIEJSZE CIĘŻARÓWKI:

 • 3 miejsce MASTER TRUCK OF THE LOUD PIPE
  153 COOL SCANIA 122,8 DB
 • 2 miejsce MASTER TRUCK OF THE LOUD PIPE
  2 LEX-US SCANIA „OLD SCHOOL BABY” 123,2 DB
 • 1 miejsce MASTER TRUCK OF THE LOUD PIPE
  530 GUZIK SCANIA „PEREŁKA” 126,9 DB

NAGRODY TELEWIZJI:

 • NAGRODA TELEWIZJI MOTOWIZJA
  810 SOLIDARIS VOLVO
 • NAGRODA TELEWIZJI TELE5
  69 SWEN KUNERT SCANIA TORPEDO
 • NAGRODA TELEWIZJI TVC
  70 WUTTKE TRANS VOLVO NH
 • NAGRODA TELEWIZJI ADVENTURE
  626 J&M TRANSPORT DAF
 • NAGRODA PROGRAMU NA OSI
  398 KORZEŃ STAR 21

CIĘŻARÓWKI PUBLICZNOŚCI:

 • 5 miejsce CIĘŻARÓWKA PUBLICZNOŚCI
  575 MARCO SCANIA
 • 4 miejsce CIĘŻARÓWKA PUBLICZNOŚCI
  34 TOM-TECH DAF „ALIEN”
 • 3 miejsce CIĘŻARÓWKA PUBLICZNOŚCI
  150 GOSPED SCANIA „WIEDŹMIN”
 • 2 miejsce CIĘŻARÓWKA PUBLICZNOŚCI
  337 MATRAS SCANIA „SMERFY”
 • 1 miejsce CIĘŻARÓWKA PUBLICZNOŚCI
  586 RAPTUS VOLVO

MASTER TRUCK OF THE YEAR 2021

 • 767 BSD VOLVO
 • 12 BACA SCANIA „NO NAME”
 • 333 MATRAS SCANIA „ŚWIĘCI Z BOSTONU”
 • 90 LEX-US SCANIA
 • 530 GUZIK SCANIA „PEREŁKA
 • 322 AD BOČAN SCANIA
 • 688 KÜCHLER MERCEDES-BENZ ACTROS
 • 724 TIMO MÜCKE SCANIA
 • 14 WALDAU TRANS SCANIA
 • 8 R.U. ROUTE SCANIA „NOSTALGIA”
 • 303 REPIŃSKI TRANSPORT SCANIA „DYWIZJON 303”
 • 328 BACA SCANIA „MELANI”
 • 62 REPIŃSKI TRANSPORT SCANIA „CONVOY”
 • 20 REPIŃSKI TRANSPORT SCANIA „LE MANS”
 • 61 REPIŃSKI TRANSPORT SCANIA „BANDIT
 • 18 BERND THIEL VOLVO
 • 17 MEYER VOLVO
 • 5 DIRK LIMPERT SCANIA
 • 4 T.OSCARSSONS VOLVO
 • 13 LEX-US SCANIA „BERLIN RULES”
 • 332 MONICHINA SCANIA
 • 1 MPT SCANIA
 • 693 NÖSSLER SCANIA „ROLLING STONES”
 • 725 TIMO MÜCKE SCANIA
 • 94 INGO DINGES SCANIA
 • 467 T.OSCARSSONS SCANIA R NEXT GEN
 • 87 MOESGAARD SCANIA „UNDERWORLD”
 • 755 NAGEL/EX SCHUBERT SCANIA „LA LEGGENDA”
 • 2 LEX-US SCANIA „OLD SCHOOL BABY”
 • 690 HEINRICHS SCANIA

T&M nr 7-8/2021

Tekst: Justyna Szacuń

Add comment

Security code Refresh

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE